Drodzy Czytelnicy,

Przestrzeganie przepisów o czasie pracy to w instytucjach kultury zawsze drażliwy temat. Trudno w tym przypadku o ogólne porady. Wynika to ze specyfiki działalności instytucji kultury: inaczej pracują biblioteki, inaczej teatry, muzea a jeszcze z innymi kwestami borykają się domy kultury. Niezależnie jednak od specyfiki instytucji, w każdej z nich trzeba zdecydować się na wprowadzenie określonego dla danej grupy pracowników okresu rozliczeniowego a także systemu czasu pracy.

Jak to zrobić prawidłowo, dowiedzą się Państwo ze specjalnie przygotowanego przez Wydawnictwo Prawo dla Praktyków, wydawcę Poradnika Instytucji Kultury, 90-minutowego szkolenia pt. Okresy rozliczeniowe i systemy czasu pracy w instytucji kultury. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami naszej propozycji.

Termin i czas trwania szkolenia

 • Data: 25 marca 2024 r.
 • Czas trwania: 09:00 do 10:30

Prowadzący szkolenie

Szkolenie poprowadzi i na wszystkie Państwa pytania z tego zakresu odpowie Anna Gotkowska:

 • radca prawny, zatrudniona na tym stanowisku w jednostce sektora finansów publicznych;
 • absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim;
 • autorka licznych publikacji dotyczących prawa pracy oraz prawa instytucji kultury w Poradniku Instytucji Kultury (Wydawnictwo Prawo dla Praktyków);
 • autorka publikacji książkowych dla instytucji kultury, m.in. dotyczących wynagradzania pracowników instytucji kultury, regulaminu organizacyjnego i regulaminu wynagradzania oraz czasu pracy;
 • szkoleniowiec z zakresu m.in. wynagradzania pracowników, czasu pracy w instytucjach kultury i prawa instytucji kultury,
 • właścicielka kancelarii prawnej doradzającej m.in. instytucjom kultury.

Cel szkolenia

Celem szkolenia jest zapoznanie Państwa z przepisami Kodeksu pracy oraz ustawy o działalności kulturalnej dotyczących okresów rozliczeniowych i systemów czasu pracy oraz odpowiedź na najczęściej nurtujące pytania z tego zakresu.

Program szkolenia

 1. Jaki okres rozliczeniowy wybrać i jak go wprowadzić?
 2. Czy można mieć kilka rodzajów okresów rozliczeniowych w jednej instytucji kultury?
 3. Co to jest system czasu pracy i jak się go wprowadza w instytucji kultury?
 4. System podstawowego czasu pracy. Dlaczego nie jest on tak idealny jak się nam wydaje?
 5. System równoważnego czasu pracy.
 6. Zadaniowy system czasu pracy.
 7. Przerywany system czasu pracy a przerywany czas pracy.
 8. Jak rozwiązać problemy wynikające ze stosowania przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy i normy przeciętnie 40-godzinnego tygodnia pracy jak pracuje się dużo?
 9. Jak w okresie rozliczeniowym rozliczyć normy czasu pracy w poszczególnych systemach czasu pracy? Na co należy zwrócić szczególną uwagę.
 10. Jak bilansować dni pracy dniami wolnymi od pracy, gdy instytucja kultury pracuje także w soboty lub niedziele?
 11. Jak rozliczać czas pracy pracowników niepełnoetatowych?

Koszt szkolenia

W cenie szkolenia (poniżej, kwota za uczestnika), zapewnione są:

 • 90 minut ze specjalistką prawa instytucji kultury oraz prawa pracy,
 • możliwość zadawania pytań w trakcie szkolenia w formie czatu oraz w formie audio,
 • materiały stanowiące podsumowanie tematyki poruszanej na szkoleniu wysyłane mailem, dostępne także w czasie szkolenia na czacie,
 • certyfikat dla każdego uczestnika wysyłany mailem.

Dla prenumeratorów Poradnika Instytucji Kultury jak zwykle rabat!
Zamiast 269 zł zapłacą Państwo 219 zł netto za uczestnika szkolenia.

Zgłoszenia, informacje o wolnych miejscach, płatnościach, fakturach i pozostałe kwestie organizacyjne — prosimy o kontakt pod numerem 505 464 102. Więcej informacji merytorycznych o szkoleniu można uzyskać pod numerem telefonu 505 464 103.

Biorące w szkoleniu udział instytucje kultury mogą skorzystać ze zwolnienia od VAT (nie ma tu znaczenia źródło finansowania, czy jest to dotacja podmiotowa czy np. środki własne instytucji). Aby z niego skorzystać, wystarczy wypełnić zawarte w formularzu zgłoszenia na szkolenie oświadczenie w sprawie zwolnienia od VAT. Formularz należy przesłać na adres mailowy Wydawnictwa szkolenia@wpdp.pl. Będziemy ogromnie wdzięczni za wpisanie w treści maila ze zgłoszeniem terminu lub tytułu (może być skrócony) szkolenia. Zgodnie z naszym regulaminem za szkolenie wystawiamy fakturę z 7-dniowym terminem płatności, przypadającym zawsze po dniu szkolenia.

Szkolenie odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej Clickmeeting

 1. Do korzystania ze szkolenia online potrzebny jest komputer ze stałym dostępem do Internetu i głośnikami (lub ewentualnie zestawem słuchawkowym, który umożliwi lepszą jakość odbioru wypowiedzi prowadzącego).
 2. Zalecamy korzystanie z aktualnych wersji przeglądarek internetowych.
 3. Udział w szkoleniu nie wymaga od uczestnika pobrania i zainstalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Wykorzystywana jest tylko platforma Clickmeeting.
 4. WAŻNE! Przed szkoleniem każdy uczestnik otrzyma na podany w formularzu zgłoszenia adres email zaproszenie do udziału w szkoleniu. Zdarza się, że zaproszenie wpadnie do folderu SPAM w programie pocztowym, a w przypadku skrzynek mailowych w popularnych serwisach takich jak np. WP.pl, Tlen.pl, czy Interia.pl może wpaść do zakładki typu „Powiadomienia” czy „Wiadomości”.
 5. Email jest wysyłany z adresu Wydawnictwo Prawo dla Praktyków i ma tytuł „Zaproszenie na wydarzenie + nazwa szkolenia i data”. Po otwarciu maila na zielono wyświetla się przycisk „Dołącz”. Po kliknięciu w przycisk „Dołącz” należy podać dowolny login (może to być imię uczestnika lub nazwa instytucji kultury, którą reprezentuje) oraz adres email. W emailu z zaproszeniem jest opcja potwierdzenia otrzymania zaproszenia (zalecamy, aby kliknąć w przycisk „Akceptuj”, będzie to dla nas informacja, że otrzymali Państwo emaila) oraz opcja sprawdzenia połączenia internetowego, a także wskazówki, jak dołączyć do warsztatów online.
 6. Jeden link można wykorzystać tylko z jednego komputera. Organizator zastrzega sobie prawo weryfikacji, czyli liczba zgłoszonych osób odpowiada liczbie osób zalogowanych podczas szkolenia i wylogowania uczestników niezgłoszonych na szkolenie albo wystawienia faktury za dodatkowego, niezgłoszonego uczestnika.

Materiały do pobrania