Drodzy Czytelnicy,

Zatrudnienie pracowników w równoważnym systemie czasu pracy albo w systemie podstawowym, ale z różnymi godzinami rozpoczynania i kończenia pracy, powoduje po stronie pracodawcy obowiązek sporządzenia dla pracowników rozkładów czasu pracy. O ile przepisy Kodeksu pracy określają po krótce zasady ich tworzenia, to milczą już na temat możliwości modyfikacji takich rozkładów. Poza tym nigdzie w przepisach nie znajdziemy wzorów harmonogramów czasu pracy. Wiadomo tylko, że mają być indywidualne i sporządzone na piśmie lub w formie elektronicznej. W związku z tym pojawia się bardzo wiele pytań dotyczących tworzenia i zmiany rozkładów czasu pracy. Na te pytania w trakcie szkolenia odpowie nasza ekspertka z zakresu czasu pracy, mec. Anna Gotkowska.

Tworzenie rozkładów czasu pracy wymaga wiedzy na temat wszystkich przepisów dotyczących czasu pracy, ponieważ rozkład musi obejmować wymagane prawem odpoczynki, nie może naruszać przepisów o dobie pracowniczej i tygodniu pracowniczym.

Ale rozkłady czasu pracy tworzone są przede wszystkim po to, by pracownicy wiedzieli, kiedy rozpoczynają i kończą pracę danego dnia i aby w instytucji kultury sprawnie została zorganizowana pracy, tak by instytucja ona wypełniać swoje cele we wszystkich godzinach, w których działa.

Wszystkie zasady prawidłowego tworzenia rozkładów czasu pracy w instytucjach kultury poznają Państwo w czasie specjalnie przygotowanego przez Wydawnictwo Prawo dla Praktyków, wydawcę Poradnika Instytucji Kultury, 90-minutowego szkolenia pt. Rozkłady czasu pracy w instytucji kultury. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami naszej propozycji.

Termin i czas trwania szkolenia

 • Data: 25 marca 2024 r.
 • Czas trwania: 11:00 do 12:30

Prowadzący szkolenie

Szkolenie poprowadzi i na wszystkie Państwa pytania z tego zakresu odpowie Anna Gotkowska:

 • radca prawny, zatrudniona na tym stanowisku w jednostce sektora finansów publicznych;
 • absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim;
 • autorka licznych publikacji dotyczących prawa pracy oraz prawa instytucji kultury w Poradniku Instytucji Kultury (Wydawnictwo Prawo dla Praktyków);
 • autorka publikacji książkowych dla instytucji kultury, m.in. dotyczących wynagradzania pracowników instytucji kultury, regulaminu organizacyjnego i regulaminu wynagradzania oraz czasu pracy;
 • szkoleniowiec z zakresu m.in. wynagradzania pracowników, czasu pracy w instytucjach kultury i prawa instytucji kultury,
 • właścicielka kancelarii prawnej doradzającej m.in. instytucjom kultury.

Cel szkolenia

Celem szkolenia jest zebranie wszystkich przepisów Kodeksu pracy dotyczących rozkładów czasu pracy oraz przekazanie praktycznych wskazówek jak je stosować w instytucjach kultury.

Program szkolenia

 1. Co to jest rozkład czasu pracy?
 2. Dla których pracowników w instytucji kultury musimy stosować rozkłady czasu pracy?
 3. Jak ustalamy rozkład czasu pracy dla poszczególnych pracowników?
 4. Jakie informacje powinny się znaleźć w rozkładzie czasu pracy — oznaczenie dni pracy, dni wolnych, nieobecności, urlopów itp.
 5. Czy rozkłady czasu pracy możemy zmieniać? Jak to zrobić?
 6. Indywidualny rozkład czasu pracy, jako idealne rozwiązanie dla pracowników instytucji kultury. Na czym on polega?
 7. Zmiana rozkładu czasu pracy czy praca w godzinach nadliczbowych?

Koszt szkolenia

W cenie szkolenia (poniżej, kwota za uczestnika), zapewnione są:

 • 90 minut ze specjalistką prawa instytucji kultury oraz prawa pracy,
 • możliwość zadawania pytań w trakcie szkolenia w formie czatu oraz w formie audio,
 • materiały stanowiące podsumowanie tematyki poruszanej na szkoleniu wysyłane mailem, dostępne także w czasie szkolenia na czacie,
 • certyfikat dla każdego uczestnika wysyłany mailem.

Dla prenumeratorów Poradnika Instytucji Kultury jak zwykle rabat!
Zamiast 269 zł zapłacą Państwo 219 zł netto za uczestnika szkolenia.

Zgłoszenia, informacje o wolnych miejscach, płatnościach, fakturach i pozostałe kwestie organizacyjne — prosimy o kontakt pod numerem 505 464 102. Więcej informacji merytorycznych o szkoleniu można uzyskać pod numerem telefonu 505 464 103.

Biorące w szkoleniu udział instytucje kultury mogą skorzystać ze zwolnienia od VAT (nie ma tu znaczenia źródło finansowania, czy jest to dotacja podmiotowa czy np. środki własne instytucji). Aby z niego skorzystać, wystarczy wypełnić zawarte w formularzu zgłoszenia na szkolenie oświadczenie w sprawie zwolnienia od VAT. Formularz należy przesłać na adres mailowy Wydawnictwa szkolenia@wpdp.pl. Będziemy ogromnie wdzięczni za wpisanie w treści maila ze zgłoszeniem terminu lub tytułu (może być skrócony) szkolenia. Zgodnie z naszym regulaminem za szkolenie wystawiamy fakturę z 7-dniowym terminem płatności, przypadającym zawsze po dniu szkolenia.

Szkolenie odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej Clickmeeting

 1. Do korzystania ze szkolenia online potrzebny jest komputer ze stałym dostępem do Internetu i głośnikami (lub ewentualnie zestawem słuchawkowym, który umożliwi lepszą jakość odbioru wypowiedzi prowadzącego).
 2. Zalecamy korzystanie z aktualnych wersji przeglądarek internetowych.
 3. Udział w szkoleniu nie wymaga od uczestnika pobrania i zainstalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Wykorzystywana jest tylko platforma Clickmeeting.
 4. WAŻNE! Przed szkoleniem każdy uczestnik otrzyma na podany w formularzu zgłoszenia adres email zaproszenie do udziału w szkoleniu. Zdarza się, że zaproszenie wpadnie do folderu SPAM w programie pocztowym, a w przypadku skrzynek mailowych w popularnych serwisach takich jak np. WP.pl, Tlen.pl, czy Interia.pl może wpaść do zakładki typu „Powiadomienia” czy „Wiadomości”.
 5. Email jest wysyłany z adresu Wydawnictwo Prawo dla Praktyków i ma tytuł „Zaproszenie na wydarzenie + nazwa szkolenia i data”. Po otwarciu maila na zielono wyświetla się przycisk „Dołącz”. Po kliknięciu w przycisk „Dołącz” należy podać dowolny login (może to być imię uczestnika lub nazwa instytucji kultury, którą reprezentuje) oraz adres email. W emailu z zaproszeniem jest opcja potwierdzenia otrzymania zaproszenia (zalecamy, aby kliknąć w przycisk „Akceptuj”, będzie to dla nas informacja, że otrzymali Państwo emaila) oraz opcja sprawdzenia połączenia internetowego, a także wskazówki, jak dołączyć do warsztatów online.
 6. Jeden link można wykorzystać tylko z jednego komputera. Organizator zastrzega sobie prawo weryfikacji, czyli liczba zgłoszonych osób odpowiada liczbie osób zalogowanych podczas szkolenia i wylogowania uczestników niezgłoszonych na szkolenie albo wystawienia faktury za dodatkowego, niezgłoszonego uczestnika.

Materiały do pobrania