Do 21 sierpnia br. trwa konkurs „Promotorzy debiutów”, którego organizatorami są Instytut Książki i Fundacja Tygodnika Powszechnego. Konkurs finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa. Na laureatów inicjatywy czeka 10 000 zł.

Konkurs Promotorzy Debiutów skierowany jest do wydawnictw, które po 1 stycznia 2014 r. opublikowały co najmniej jedną książkę w postaci drukowanej lub elektronicznej, z nadanym ISBN, dystrybuowaną w skali ogólnopolskiej. Do konkursu można zgłosić debiutancki utwór w formie m.in. prozy, eseju, poezji, komiksu lub książki dla dzieci.

Do udziału w konkursie zgłaszać się można poprzez stronę internetową promotorzydebiutow.pl. Zgłoszenie do konkursu powinno zawierać m.in. dane wydawcy, biogram autora, opis książki czy opis promocji i kanałów dystrybucji.

Konkurs ma dwa etapy. W pierwszym z nich jury wyłoni 15 najlepszych zgłoszeń. Następnie zwycięzcy pierwszego etapu do 30 września br. muszą nadesłać kompletny projekt zgłoszonej do konkursu książki.

Spośród nadesłanych propozycji jury do 22 października 2015 r. wybierze 8 oficyn wydawniczych, z których każda otrzyma wsparcie finansowe. Listę laureatów poznamy dzień później, podczas Festiwalu Conrada 2015 r.

Szczegółowy regulamin znajduje się na stronie internetowej Instytutu Książki (plik PDF).