Do tego dnia bowiem trwają zapisy na międzynarodową i interdyscyplinarną konferencję, której organizatorami są Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu, Goethe-Institut w Krakowie oraz Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Inicjatywa odbędzie się 19 i 20 października 2017 r. w Oświęcimiu. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Międzynarodowa konferencja skierowana jest do badaczy literatury dla dzieci i młodzieży, tłumaczy, a także bibliotekarzy, nauczycieli i edukatorów oraz studentów.

Nadrzędnym celem inicjatywy jest przebadanie wzajemnych relacji współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży w Niemczech i w Polsce. Kolejnym celem konferencji jest także przekazanie uczestnikom spotkań praktycznych wskazówek dotyczących pracy z książkami niemieckich autorów, psychologicznych motywacji dzieci i młodzieży do czytania, przygotowania i organizacji akcji promujących czytanie oraz diagnozowania potrzeb społeczności lokalnej.

Konferencja podzielona będzie na dwie części. Pierwszą część teoretyczną z wystąpieniami badaczy i znawców literatury z Niemiec oraz z Polski oraz część praktyczną. Część praktyczna oparta będzie na spotkaniach przy stolikach eksperckich oraz warsztatach. Spotkania przy stolikach eksperckich dotyczyć będą pracy z tłumaczeniami niemieckojęzycznych tekstów dla dzieci w Polsce, innowacyjnych i niekonwencjonalnych działań promujących kulturę i czytelnictwo, psychologicznych podstaw motywacji do czytania oraz przygotowywania skutecznych akcji promujących czytelnictwo, a także wykorzystywania nowoczesnych technologii w pracy z książkami.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Decyzja o przyjęciu na konferencję zapadnie do 30 czerwca 2017 r.