22 i 23 października br. w Służewskim Domu Kultury w Warszawie odbędzie się Ogólnopolski Kongres Bibliotek „Włącz różnorodność!”. Spotkanie będzie poświęcone upowszechnianiu wiedzy na temat różnorodności kulturowej oraz promowaniu integracyjnych działań bibliotek na rzecz przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Organizatorem kongresu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Partnerami kongresu są Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Praktyków Kultury. Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu Kultura — Interwencje 2015. Gościem specjalnym Ogólnopolskiego Kongresu Bibliotek będzie członkini Namibijskiego Komitetu ds. UNESCO — Ellen Ndeshi Namhila.
Październikowe spotkanie będzie idealną okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązywania nowych kontaktów z osobami prowadzącymi działania w obszarze różnorodności kulturowej. Udział w kongresie weźmie około 150 bibliotekarzy, a także osób które na co dzień współpracują z bibliotekami. W czasie dwudniowego spotkania odbędzie się interaktywna gra edukacyjna oraz warsztaty poruszające tematykę wielokulturowości.
Już pierwszego dnia uczestnicy zagrają w grę. Podczas niej poznają wydarzenia ważne dla przedstawicieli różnych kultur, które wspierają dialog międzykulturowy. Dowiedzą się, skąd biorą się stereotypy i w jaki sposób im przeciwdziałać. Wysłuchają także wystąpienia gościa specjalnego — Ellen Ndeshi Namhila, bibliotekarki i pisarki z Namibii, członkini Namibijskiego Komitetu ds. UNESCO. Będą także mieli okazję obejrzeć przedstawienie w wykonaniu młodych uchodźców z Gruzji, Kirgistanu i Czeczenii.
Drugi dzień kongresu będzie w całości poświęcony zajęciom praktycznym. W czasie warsztatów uczestnicy zastanowią się m.in. nad stereotypami dotyczącymi Afryki i poszukają ich źródeł. Pochylą się nad obecnie komentowaną często w mediach sytuacją uchodźców. Spróbują, z punktu widzenia emigrantów, wyobrazić sobie sytuację opuszczania domu i ojczyzny. Dowiedzą się także, jakie grupy są szczególne narażone na internetowy hejt oraz jak im pomóc.
Na uczestników czekają również prezentacje polskich i zagranicznych bibliotek. W ramach kongresu przygotowano zestawienie pozycji bibliotecznych, z których mogą skorzystać polscy imigranci w bibliotekach norweskich. Będzie można dowiedzieć się także, jakie działania integrujące Polaków i Wietnamczyków przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie oraz co społeczności romskiej oferuje Biblioteka Publiczna im. Frana Galovića w Koprivnicy w Chorwacji.