29 i 30 lipca w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju odbędzie się XVII edycja Święta Papieru. W ramach inicjatywy odbędzie konferencja „Sięgając po lepszą przyszłość”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Konferencja „Sięgając po lepszą przyszłość” podsumowuje projekt „Renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku suszarni oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe kompleksu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju wraz z konserwacją i digitalizacją zbiorów w latach 2014–2017”.

W ramach konferencji swoje wystąpienia wygłoszą m.in. Cezary Przybylski — marszałek województwa dolnośląskiego, Wojciech Kwiatkowski — dyrektor Departamentu Finansowego MKiDN, prof. dr. hab. Piotr Majewski — dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz dr hab. Maciej Szymczyk — dyrektor Muzeum Papiernictwa.

Referentami będą m.in.:

  • Krzysztof Osiewicz z NIMOZ, który opowie o systemach zabezpieczenia historycznych drewnianych budynków na przykładzie młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju,
  • Dagmara Cichos i Marek Sobczak z firmy ALTIX Sp. z o.o., którzy zgłębią temat dotyczący przystosowania muzealnych ekspozycji dla osób niepełnosprawnych na przykładzie Muzeum Papiernictwa oraz
  • Piotr Ceraficki, pracownik Łazienek Królewskich, który powie o digitalizacji małych i dużych jednostek muzealnych.

W ramach tegorocznej edycji Święta Papieru obędzie się również zwiedzanie wystaw Muzeum Papiernictwa, prezentacja wystawy sztuki papieru „Polifonia”, prezentacja wystawy „Polski pieniądz papierowy” oraz finisaż wystawy „Papierowe inspiracje”. W ramach konferencji odbędą się także warsztaty dla uczestników. Między innymi pokazy sitodruku, prowadzone przez Dawida Hadara, pokazy kaligrafii, prowadzone przez Ewę Landowską, warsztaty sztuki origami, prowadzone przez przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Origami oraz warsztaty batiku na papierze.

Dodatkowo w sobotę o godzinie 17:00 odbędzie się także koncert Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet.