Drodzy Czytelnicy,

Za nami długi majowy weekend i pierwszy taki wolny czas, przed którym pracownicy mogli — zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu pracy — składać wnioski o pracę zdalną. Być może takie wnioski już trafiły także do dyrektorów instytucji kultury. Czy pozwolić pracownikowi pracować zdalnie znad jeziora czy z wypadu w góry albo w odwiedziny do rodziny za granicą?

Innym problemem, który już stwarzają nowe przepisy — jest wycena kosztów pracy zdalnej pracownika. Jak się z nim umówić — na ryczałt, ekwiwalent a może zwracać rzeczywiste koszty?

Te i inne praktyczne aspekty nowych przepisów o pracy zdalnej w realiach instytucji kultury poruszy nasza ekspertka, mecenas Anna Gotkowska, radca prawny i specjalistka prawa pracy oraz prawa instytucji kultury, podczas 2-godzinnego webinaru przygotowanego przez Wydawnictwo Prawo dla Praktyków, wydawcę Poradnika Instytucji Kultury, pt. Praca zdalna w instytucji kultury. To webinary, z których powinien skorzystać każdy dyrektor instytucji kultury, kadrowy czy osoba zarządzająca zasobami ludzkimi. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami naszej propozycji.

Termin i czas trwania webinaru

  • Data: 17 maja 2023 r.
  • Czas trwania: 13:00 do 15:00

Prowadzący webinar

Webinar poprowadzi i na wszystkie Państwa pytania z tego zakresu odpowie Anna Gotkowska:

  • radca prawny;
  • absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim;
  • autorka licznych publikacji dotyczących prawa pracy, prawa instytucji kultury w Poradniku Instytucji Kultury (Wydawnictwo Prawo dla Praktyków);
  • autorka publikacji książkowych dla instytucji kultury, m.in. dotyczących wynagradzania pracowników instytucji kultury, regulaminu organizacyjnego i regulaminu wynagradzania oraz czasu pracy;
  • szkoleniowiec z zakresu m.in. wynagradzania pracowników, czasu pracy i prawa pracy w instytucjach kultury,
  • właścicielka kancelarii prawnej zajmującej się doradztwem prawnym dla instytucji kultury.

Cel webinaru

Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników ze zmianami w Kodeksie pracy dotyczącymi pracy zdalnej, zaproponowanie przykładowych zapisów w aktach prawa wewnętrznego na ten temat oraz odpowiedź na najczęściej zadawane pytania z tego zakresu.

Program webinaru

  1. Czym jest praca zdalna?
  2. Jak rodzaj pracy wpływa na możliwość wykonywania obowiązków zdalnie, czyli pracownicy na których stanowiskach pracy nie mogą pracować zdalnie?
  3. Inicjowanie pracy zdalnej:
    • z polecenia pracodawcy
    • na wniosek pracownika (w jakich sytuacjach jest wiążący)
    • za porozumieniem stron.
  4. Rola związków zawodowych i przedstawicieli załogi w podejmowaniu decyzji o pracy zdalnej w instytucji kultury.
  5. Warunki konieczne dla możliwości podjęcia pracy zdalnej, czyli warunki lokalowe i techniczne. Kto je zapewnia i kto weryfikuje?
  6. Kiedy należy sporządzić regulamin pracy zdalnej i co powinien zawierać? Dlaczego regulamin pracy zdalnej jest ochroną pracodawcy przed zarzutami pracownika dotyczącymi nierównego traktowania w zakresie pracy zdalnej?
  7. Co należy zapewnić pracownikowi pracującemu zdalnie.
  8. Ewidencjonowanie pracy zdalnej — obowiązek czy możliwość.
  9. Kto i w jakim zakresie ponosi koszty pracy zdalnej? Rozliczenia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem: rzeczywiste koszty, ekwiwalent czy ryczałt? W jaki sposób je prawidłowo wyliczyć?
  10. Okazjonalna praca zdalna. Czy pracodawca musi się na nią zgadzać? Jak się bronić przed ewentualnymi zarzutami pracowników o dyskryminacje?
  11. Trzy zakresy dotyczące pracy zdalnej, które pracodawca może kontrolować. Czego pracodawca nie może kontrolować?
  12. Kontrola wykonywania pracy zdalnej a zasada nienaruszania prywatności pracownika wykonującego pracę zdalną i innych domowników.
  13. Sposoby zakończenia pracy zdalnej
  14. Jak sobie radzić z nadużyciami pracowników dotyczącymi pracy zdalnej?
  15. Omówienie pierwszych problemów występujących w praktyce po wprowadzeniu w życie nowych przepisów o pracy zdalnej, np.:
    • Czy pracownik może wykonywać pracę zdalną w miejscowości odległej od zakładu pracy i miejsca zamieszkania?
    • Czy pracownik może wykonywać pracę zdalnie będąc poza granicami Polski?
    • Czy pracownik może kwestionować wyliczenie kosztów pracy zdalnej?
    • W jaki sposób pracownik ma potwierdzać rozpoczęcie i zakończenia pracy zdalnej?
    • Czy pracownik może pracować zdalnie przez część dnia a na drugą część przychodzić do pracy?

Koszt webinaru

W cenie webinaru (poniżej, kwota za uczestnika), zapewnione są:

  • 120 minut ze specjalistą prawa instytucji kultury oraz prawa pracy,
  • możliwość zadawania pytań w trakcie webinaru w formie czatu oraz w formie audio,
  • materiały stanowiące podsumowanie tematyki poruszanej na webinarze wysyłane mailem,
  • certyfikat dla każdego uczestnika wysyłany mailem.

Dla prenumeratorów Poradnika Instytucji Kultury jak zwykle rabat!
Zamiast 339 zł zapłacą Państwo 279 zł netto za uczestnika webinaru.

Biorące udział w webinarze instytucje kultury mogą skorzystać ze zwolnienia od VAT (nie ma tu znaczenia źródło finansowania, czy jest to dotacja podmiotowa czy np. środki własne instytucji). Wystarczy wypełnić i odesłać załączone do wiadomości e-mail oświadczenie w sprawie zwolnienia od VAT. Za webinar wystawiamy fakturę z 7-dniowym terminem płatności, przypadającym zawsze po dniu wydarzenia. Wystarczy zaznaczyć w formularzu zgłoszenia na webinar treść oświadczenia w sprawie zwolnienia od VAT.

Webinar odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej Clickmeeting

  1. Do korzystania z webinaru potrzebny jest komputer ze stałym dostępem do Internetu, z kamerką internetową oraz zestawem słuchawkowym, który umożliwi lepszą jakość odbioru wypowiedzi prowadzącego.
  2. Zalecamy korzystanie z aktualnych wersji przeglądarek internetowych.
  3. Udział w webinarze nie wymaga od uczestnika pobrania i zainstalowania żadnego dodatkowego oprogramowania.
  4. Przed webinarem każdy uczestnik otrzyma na podany w formularzu zgłoszenia adres email zaproszenie do udziału w webinarze. Po kliknięciu w przycisk „Dołącz” należy podać dowolny login (zalecamy, aby to była nazwa instytucji kultury, którą Państwo reprezentują) oraz adres email. W emailu z zaproszeniem jest także przycisk umożliwiający sprawdzenie połączenia internetowego i sprzętu uczestnika oraz wskazówki, jak dołączyć do warsztatów online.
  5. Jeden link można wykorzystać tylko z jednego komputera. Organizator zastrzega sobie prawo weryfikacji, czyli liczba zgłoszonych osób odpowiada liczbie osób zalogowanych podczas webinaru i wylogowania uczestników niezgłoszonych na webinar albo wystawienia faktury za dodatkowego, niezgłoszonego uczestnika.

Materiały do pobrania