Trwa nabór zgłoszeń do V edycji ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”, która obędzie się 5 października br. Hasłem tegorocznej edycji jest „Znajdźmy wspólny język”. Organizatorem inicjatywy jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

„Noc Bibliotek” to ogólnopolska akcja, która zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury. W ramach akcji w bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia m.in. spotkania z literaturą i jej autorami.

W inicjatywie mogą wziąć udział wszystkie biblioteki tj. publiczne, szkolne, pedagogiczne, wyższych uczelni, przedszkolne, parafialne, muzealne, szpitalne, więzienne, instytutów naukowych i instytucji, a także wszelkie inne miejsca, w których można skorzystać z księgozbioru.

Uroczystą inaugurację akcji poprowadzi w tym roku Joanna Kołaczkowska przy wsparciu części kabaretu Hrabi. W tym roku Nocy Bibliotek towarzyszy także projekt DoMowy — rodzinne historie o słowach, w ramach którego w niektórych bibliotekach odbywają się międzypokoleniowe warsztaty poświęcone oryginalnej polszczyźnie naszych rodzin.

Do bibliotek, które zgłoszą udział w akcji do 15 sierpnia br., w pierwszym tygodniu września organizatorzy wyślą paczki z drukowanymi materiałami promocyjnymi m.in. plakatami, zakładkami, naklejkami dla dzieci oraz książkami od partnerskich wydawnictw, a także grą literacką „Flirt z Markiem Hłaską”.

Organizatorzy zachęcają również do zamieszczania relacji filmowych z wydarzeń organizowanych w czasie „Nocy Bibliotek”. Z relacji wideo powstanie specjalna strona, która będzie pokazywała na żywo, co dzieje się w bibliotekach w całej Polsce.

Swój udział w inicjatywie zgłosiło już ponad 800 bibliotek z całej Polski.

Aby wziąć udział w „Nocy Bibliotek”, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.