Jeszcze tylko do 12 grudnia br. trwa konkurs organizowany przez Fundację im. Zbigniewa Herberta „Wyślij wiadomość do Pana Cogito — kronikarza rzeczywistości”. Konkurs adresowany jest przede wszystkim do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studentów. Nagrodami w konkursie są m.in. iPhone 6 oraz Samsung Galaxy Tab 3.

Nadrzędnym zadaniem konkursu jest zachęcenie młodych osób do zaznajomienia się z twórczością Herberta oraz do popatrzenia na otaczający nas świat oczami głównego bohatera cyklu wierszy poety — pana Cogito. Bohatera, który uosabia współczesnego człowieka, inteligentnego i wykształconego, który ma mocny kręgosłup moralny i jest wierny swoim ideałom.

Aby wziąć udział w konkursie należy przeczytać i zapoznać się z wierszem Herberta pt. „Pan Cogito czyta gazety”, a następnie przygotować nie dłuższą niż 150 znaków wiadomość adresowaną do Pana Cogito. Wiadomość ta powinna być odpowiedzią na sytuację drugiego człowieka w otaczającej nas rzeczywistości.

W konkursie nagrodzonych zostanie 13 prac. Jury weźmie pod uwagę przede wszystkim oryginalność ujęcia tematu, uwzględnienie herbertowskich wartości oraz poprawność językową. Prace konkursowe można zamieszczać na profilu „Pan Cogito” w portalu społecznościowym Facebook oraz przesyłać na adres mailowy pan.cogito@fundacjaherberta.com.

Laureatów konkursu poznamy 19 grudnia 2014 r.