Trwa nabór zgłoszeń do tegorocznej edycji Narodowego Czytania, które odbędzie się 2 września br. Inicjatywa organizowana jest przez Prezydenta RP. Lekturą, która wybrali podczas głosowania internetowego internauci, zostało „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Akcję Narodowe Czytanie organizuje Prezydent RP od 2012 r. Zainicjował ją Bronisław Komorowski wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 r. lekturą Narodowego Czytania był „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, które odczytano w warszawskim Ogrodzie Saskim.

W tym roku na lekturę Narodowego Czytania można było głosować od 23 stycznia do 15 lutego poprzez ankiety zamieszczone na stronie urzędu oraz na kontach Kancelarii Prezydenta w serwisach społecznościach na Facebooku i na Twitterze. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego. Łącznie oddano prawie 37 000 głosów, a „Wesele” uzyskało blisko 18 000.

Udział w wydarzeniu mogą zgłaszać szkoły, biblioteki i wszystkie inne instytucje, które chciałyby zrealizować czytanie „Wesela” w swoich miejscowościach.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.